Herpetologický kroužek

Jmenuji se Rudolf Nowak, jsem absolventem oboru přírodovědné lyceum na Střední odborné škole ekologické a potravinářské ve Veselí nad Lužnicí. V současné době studuji biologii a ochranu zájmových organismů na Jihočeské universitě v Českých Budějovicích, se zaměřením na ryby, plazy a obojživelníky. Členem herpetologického kroužku při SOŠEP jsem již od roku 2010 a díky vlastním chovům, například drobných hospodářských zvířat, exotického ptactva, akvarijních ryb, ještěrů, hadů a obojživelníků, získávám stále nové zkušenosti. Nyní společně s žáky SOŠEP zařizujeme školní terária a staráme se o hady, ještěry a žabky z různých koutů světa. Mimo práce se zvířaty a zvelebování jejich „příbytků“ žákům připravuji prezentace a programy ohledně teraristiky, ve kterých se snažím podělit o vlastní zkušenosti.

V naší herpetologické stanici chováme na dvacet druhů plazů a obojživelníků. Na své si přijde každý milovník zvířat. Mezi naše nejzajímavější exempláře patří například bazilišek páskovaný, který dostal svou přezdívku „Ježíšova ještěrka“ díky své schopnosti běhat po vodě. Dále řada gekonů, kteří díky svým příchytným lamelám dokáží lézt po skle, pouštní i tropické agamy, stepní varan, různě velcí hadi (od užovek po hroznýše) a nově i tropické žabky. Mezi práce v „terárku“ patří příprava a úklid terárií, kontrola inkubátoru, pozorování zvířat, krmení a výměna vody. Zažíváme společně také spoustu zábavných aktivit, venčením „mazlíčků“ počínaje a společenskými hrami a grilováním konče.